نرخ تبدیل ایمیل چیست؟

حتما شما نیز تاکنون از ارسال ایمیل گروهی برای تبلیغات و بازاریابی کسب و کار خود استفاده کرده اید که به دنبال بالا بردن نرخ تبدیل ایمیل (افزایش فروش از طریق ارسال ایمیل گروهی)هستید. توسط ارسال ایمیل گروهی می توانید توجه افراد بسیاری را به سمت کسب و کار خود جلب کنید. اما این که چطور ایمیل مارکتینگ را انجام دهید از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این مطلب قصد داریم شما را با تکنیک های افزایش نرخ تبدیل در ایمیل مارکتینگ آشنا کنیم. رعایت مواردی که در ادامه می گوییم، باعث تاثیرگذاری بیشتر ایمیل هایتان می شود.

نرخ تبدیل ایمیل چیست؟

در ابتدا باید به بررسی معنای نرخ تبدیل ایمیل بپردازیم. هر کسب و کاری برای رسیدن به یک سری اهداف تبلیغاتی ایمیل مارکتینگ انجام می دهد. اهداف ارسال ایمیل گروهی شامل اطلاع رسانی تخفیفات و جشنواره ها به مشتریان، ثبت نام در دوره ها و کمپین ها، انجام دادن یک سری خدمات و … می شود.

نرخ تبدیل به میزان مشتریانی گفته می شود که حاضر به خرید، ثبت نام و دریافت خدمات از سایت شما می شوند. در معنای ساده تر منظور از نرخ تبدیل میزان تبدیل شدن مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل می باشد. 

معیارهای تاثیر گذار در نرخ تبدیل ایمیل عبارتند از:

  • کیفیت محتوا: اولین و مهم ترین معیار تاثیر گذار در نرخ تبدیل ایمیل، کیفیت محتوای ایمیل تان است. هر چقدر متن ایمیل بهتر نوشته شود، تاثیر بیشتری روی نظر مخاطب می گذارد.
  • مخاطبین هدف: مورد دیگری که در نرخ تبدیل تاثیر می گذارد، میزان شناخت شما از مخاطبین هدفتان می باشد. برای مثال قرار است این ایمیل برای خانم ها ارسال شود یا برای آقایان؟ یا برای چه رده سنی محصول ارائه می کنید؟ خرید بانک ایمیل یا بانک شماره موبایل های مرتبط با حوزه کاری تان می توان به شما کمک کند تا تنها برای مخاطبین هدفتان بازاریابی نمایید.
  • زمانبندی مناسب: زمان ارسال ایمیل نیز در نرخ تبدیل تاثیر گذار است. مانند ارسال پیامک گروهی همیشه بهتر است ساعت ارسال تبلیغ در ساعات اداری و قبل از مناسبت ها باشد.
  • اطمینان از ارسال ایمیل ها: باید از ارسال شدن ایمیل ها برای مخاطبین اطمینان حاصل کنید تا اگر مشکلی در ارسال ایمیل ها وجود دارد یا به پوشه اسپم می رود قبل از ارسال همه ایمیل ها آن را رفع کنید. (روش های جلوگیری از اسپم شدن ایمیل ارسالی)
  • کال تو اکشن (CTA): باید بتوانید مخاطب را به انجام کاری تشویق کنید برای مثال شماره تماس قرار دهید تا کاربر با شما تماس بگیرد یا با پر کردن یک فرم از کاربر بخواهید شماره موبایل خود را وارد کند.
  • طراحی ایمیل: برای دریافت نرخ تبدیل بالا از ایمیل مارکتینگ باید به نحوه چیدمان تصاویر، رنگ های بکار گرفته شده و … توجه داشته باشید و قبل از ارسال گروهی پیش نمایش ایمیل خود را به چند نفر نمایش دهید.

نحوه محاسبه نرخ تبدیل ایمیل چگونه است؟

تا این قسمت متوجه شدید که نرخ تبدیل چیست و چه مواردی بر روی آن تاثیر می گذارد. اکنون می خواهیم بدانیم که نرخ تبدیل ایمیل چگونه محاسبه می شود. در محاسبه نرخ تبدیل ایمیل بایستی از فرمولی که در ادامه می گوییم استفاده نمایید.

فرض کنید 10 ایمیل برای مخاطبین خود ارسال کرده اید که از این 10 ایمیل دو مورد از آنها برگشت خورده اند. اکنون 8 ایمیل ارسال شده خواهید داشت. تصور کنید از این 8 مورد ایمیل ارسالی تنها 4 نفر از کاربران عملی که از آنها درخواست کرده اید را انجام داده است. در نتیجه تعداد تبدیل ایمیل شما 4 می باشد. اکنون کافی است اعداد بدست آمده را در فرمول زیر جایگذاری کنید تا نرخ تبدیل بدست آید.

روش های افزایش نرخ تبدیل ایمیل

اکنون که متوجه شدید نرخ تبدیل چیست و چه مواردی بر افزایش نرخ تبدیل تاثیر می گذارد، به بررسی روش های افزایش نرخ تبدیل می پردازیم. به منظور افزایش نرخ تبدیل و تاثیر گذاری ایمیل هایتان، به موارد زیر هنگام ایمیل مارکتینگ توجه داشته باشید.

1- انتخاب عنوان جذاب در ارسال ایمیل

یکی از مهم ترین و تاثیر گذار ترین مواردی که در نرخ تبدیل ایمیل باید به آن توجه داشته باشید، عنوان ایمیل می باشد. عنوان ایمیل باید بگونه ای باشد که مخاطب را به کلیک بر روی ایمیلتان ترغیب کند. با توجه به مشتریان هدف خود نوع نوشتار عنوان را انتخاب کنید. 

2- شخصی سازی متن ایمیل

مورد دیگری که در افزایش نرخ تبدیل ایمیل تاثیر می گذارد، شخصی سازی متن ایمیل می باشد. منظور از شخصی سازی این است که مخاطب تصور کند شما یک ایمیل منحصر بفرد برای او آماده کرده اید. به این ترتیب احساس ارزشمندی در مخاطب بوجود می آید. یکی از راهکارهای شخصی سازی متن ایمیل، استفاده از نام مخاطب در متن پیام می باشد.

3- استفاده از کال تو اکشن جذاب

منظور از کال تو اکشن همان کاری است که انتظار دارید مخاطب انجام دهد. کال تو اکشن می تواند با استفاده از دکمه، تصویر، لینک یا یک پیام جذاب در ایمیل شما قرار گیرد. کال تو اکشن یا CTA باید در عین کوتاه بودن، پیام را به خواننده منتقل کند.

4- ارسال ایمیل در زمان مناسب

ارسال ایمیل در زمان مناسب باعث تاثیرگذاری بیشتر پیام به مخاطبان می شود. برای این که بفهمید چه زمانی مخاطبین تان ایمیل شما را باز می کنند و می خوانند، لازم است تا حدودی آن ها را بشناسید. یک سری افراد پیام های خود را آخر هر هفته مطالعه می کنند و برخی دیگر هر روز صبح ابتدا به چک کردن اینباکس خود می پردازند. بنابراین انتخاب این که چه زمانی ایمیل خود را ارسال کنید، بستگی به مخاطبین هدفتان دارد.

5- طراحی لندینگ پیج جذاب

مورد بسیار مهم دیگری که در افزایش نرخ تبدیل ایمیل موثر است، طراحی لندینگ پیج جذاب می باشد. صفحات فرود یا لندینگ پیج صفحاتی هستند که توسط ایمیل کاربران را به آن هدایت می کنید. صفحه فرود می تواند یک محصول از فروشگاه، فرم ثبت نام و … باشد. بنابراین لازم است تا لندینگ پیج جذابی را طراحی کنید تا ذهن کاربران را درگیر کند و از آن خارج نشوند.

6- طراحی ایمیل واکنشگرا

پس از ارسال ایمیل مخاطبین از طریق نمایشگرهای مختلف آن را مطالعه می کنند. بنابراین ایمیل شما باید به گونه ای طراحی شده باشد که در تمامی نمایشگر ها به خوبی نمایش داده شود و یا به عبارتی واکنشگرا باشد. در صورتی که ایمیل شما تنها با یک سری نمایشگرها به خوبی نمایش داده شود و در نمایشگر های دیگر نامرتب باشد، باعث ضعیف شدن تجربه کاربری و نارضایتی آنها می شود.

7- تست A/B انجام دهید

تست A/B به این صورت است که شما دو حالت مختلف را بر روی دو گروه از مخاطبین خود امتحان می کنید. برای مثال هنگام ارسال ایمیل به گروه اول مخاطبین خود، یک کد تخفیف نیز در نظر بگیرید و در ارسال ایمیل به گروه دوم از آنها بخواهید با ارسال پیام به شما یک محصول یا دوره رایگان جایزه بگیرند. سپس عملکرد هر دو گروه را با یکدیگر مقایسه کنید. به این ترتیب متوجه خواهید شد که سبک مورد پسند مخاطبان تان کدام است.

8- ایجاد حس فوریت در مخاطب

حس فوریت زمانی در مخاطب ایجاد می شود که در یک بازه زمانی از او بخواهید تا کاری را انجام دهد. برای مثال در متن ایمیل خود یک بازه زمانی در نظر بگیرید و برای کاربرانی که در بازه زمانی مشخص فعالیت مدنظرتان را انجام دادند، یک محصول رایگان، کد تخفیف و … در نظر بگیرید.

ادامه مطلب